Poznaj opowieść Katniss Everdeen


Kobiecy głos we współczesnej literaturze

Suzanne Collins jest amerykańską pisarką. Najpopularniejszą serią jej autorstwa są “Igrzyska Śmierci” (https://www.taniaksiazka.pl/seria/igrzyska-smierci). Pierwsza cześć cyklu pojawiła się w 2008 roku. Od tego czasu cieszy się ogromną popularnością. Narratorką opowieści jest młoda dziewczyna, Katniss Everdeen. Z jej perspektywy czytelnik poznaje Panem, państwo przyszłości. Jest w nim miejsce na najnowszą technologię, ale równocześnie wiele terenów musi walczyć z głodem i biedą. Z takiego dystryktu pochodzi właśnie główna bohaterka. Warunki, z którymi musiała sobie radzić od dzieciństwa, ukształtowały jej charakter. Jest dość dojrzała jak na swój wiek, opiekuje się rodziną i charakteryzuje się odwagą oraz upartością. jednak czy te cechy wystarczą, aby zmierzyć się w walce na śmierć i życie?

Tylko jeden zwycięzca

Głodowe Igrzyska są organizowane co roku. W 74. edycji niespodziewanie Katniss Everdeen staje się ich uczestniczką. W jednej chwili jej życie się zmienia całkowicie i już nigdy nie będzie takie samo, gdyż to dopiero początek wyzwań, które pojawią się na jej drodze. Dwudziestu czterech zawodników staje do rywalizacji na arenie. Jednak wygrać Igrzyska może tylko jedna osoba. W ten sposób uczestnicy są często bardzo brutalni i gotowi do najgorszych czynów. Do tego samo miejsce zmagań jest starannie dopracowane przez organizatorów tak, aby tworzyć kolejne niebezpieczeństwa. W tak trudnych warunkach Katniss Everdeen staje do walki o swoje życie. Niewielu ma sprzymierzeńców, ale czy wszystkich można dostrzec gołym okiem? Na arenie oraz w stolicy kraju toczy się gra pełna udawania i kłamstwa, a dziewczyna staje się jednym z jej uczestników.

Wielowątkowa fabuła

Pisarka stworzyła w trylogii “Igrzyska Śmierci” niesamowitą siatkę fabularną, w której wątki przeplatają się ze sobą i robią to często w sposób nieoczywisty. Wielokrotnie także następują zwroty akcji. Równocześnie uniwersum Suzanne Collins jest bardzo szczegółowo opisane. Niewielu twórców potrafi stworzyć tak dopracowany świat. Dzięki tym elementom książki o Katniss są popularne na całym świecie, w tym w Polsce. Każdy czytelnik dostrzeże w fabule elementy, które przypadną mu do gustu. Jednych zachwyci futurystyczna wizja świata, inni zastanowią się nad rolą władzy, a niektórzy polubią główną bohaterkę. Każdy z tych powodów jest dobry, aby zajrzeć do trylogii “Igrzyska Śmierci“. Czas spędzony na lekturze to dobrze wykorzystane godziny, które sprawią przyjemność każdemu molowi książkowemu.

Ludzie zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com